פתרון בעיות התנהגות

פתרון בעיות התנהגות

בעיות התנהגות אצל הכלבים נובעת לרוב מצורת חיים לקויה והתנהלות לא מאוזנת.
הרי ידוע שבטבע ראש הלהקה אינו צריך לקשור את הכלבים שבלהקתו ברצועות..הוא אינו צריך גם לתת להם אוכל או צ'ופר על כל פעולה קטנה שהוא מבקש מהם לעשות..

בטבע אין גדרות או קירות ויחד עם זאת אף כלב בלהקה אינו בורח מראש הלהקה או מחליט על דעת עצמו לעשות פעולה מבלי לבקש את רשות ראש הלהקה לכך..
ועובדה, אין בלהקה שום בעיות התנהגות כגון: הרס איזור הטריטוריה או חרדת נטישה המתבטאת ביללות גם אם האמא הלכה להביא מזון והגורים נשארו במהלך כל היום במאורה.

בעיות התנהגות אצל כלבים כוללות מגוון התנהגויות לא רצויות ובעייתיות המקשות עלינו את החיים המשותפים עם הכלב. ההתנהגות הופכת להיות בעייתית כאשר היא מפריעה לדרך ההתנהלות עם הכלב, כאשר היא מסכנת אותנו או אנשים/בעלי חיים אחרים וכן כאשר הכלב עצמו סובל ממנה (כגון חרדות).

רוב בעיות ההתנהגות קשורות לתקשורת לקויה בינינו בני האדם, לבין הכלב ומבטאות בעצם את דרךההתמודדות הטבעית של הכלב להתמודד עם מצבים שונים, בפרט כאלו שאינם נוחים לו.

קיים מגוון רחב של התנהגויות המוגדרות כבעייתיות, חלקן קלות וחלקן קשות יותר.

 להלן מספר דוגמאות לבעיות נפוצות

נזקים בבית

הרס של חפצים כפורקן ללחץ עם עזיבת הבעלים את הבית

חרדות

 חרדת נטישה וחוסר יכולת להישאר לבד בבית

כלב תוקף

תוקפנות טריטוריאלית; תוקפנות רכושנית ושמירה על מזון, צעצועים או אפילו על אחד מבני הבית; דומיננטיות ותוקפנות כלפי בני הבית; תוקפנות כלפי כלבים או בעלי חיים אחרים

נבחנות אובססיבית

עשיית צרכים בתוך הבית ועל הרהיטים

התנהגות טורדנית כלפי אנשים

קפיצות ודחיפות, לעיסת ידיים, תחנונים לקבלת מזון, הצקות וכד'

בריחה

בריחות מדלת הבית או מהחצר

חלק מדפוסי ההתנהגויות הלקויים האלו מתחילות עם השלבים הראשונים של למידת הגור את הסביבה. עם ניתוב נכון בגיל צעיר בעיות אלו ייעלמו לרוב כלא היו.כמו כל תהליך למידה, ככל שגיל הכלב צעיר יותר, כך יהיה
קל יותר להעלים התנהגויות אלו, לתעל ולנתב אותם להתנהגויות אחרות חדשות מכיוון שהן עדיין לא הושרשו והפכו לחלק מרפרטואר ההתנהגות של הכלב.

מגוון הסיבות אשר גורמות להפרעות התנהגות אלו הוא רחב מאוד. חשוב לזכור שלרוב לא מדובר בבעיה אישיותית אצל הכלב, אלא בהתנהגות נורמאלית לחלוטין המונעת מתוך דחפים ואינסטינקטים טבעיים, אבל מפריעה ומטרידה את בני האדם שסביבו. ככל שהתנהגות זו תסב לכלב הנאה ותאפשר לו לקבל את מבוקשו מהר יותר, כך הוא יסגל אותה וירצה לחזור עליה.

למידה והשרשת התנהגות שגויה היא אחת הסיבות העיקריות להופעה של בעיות התנהגות. למידה כזו לרוב תחל מניסוי וטעייה והשגת המטרה בסופו של דבר. למשל גור אשר למד לקפוץ על בני הבית בכדי להשיג את מבוקשו, ימשיך ברוב המקרים בהתנהגות זו גם כשיגדל. כלומר – עם ניתוב נכון מגיל צעיר ניתן היה בקלות להימנע מהתנהגות זאת.

חוסר הכוונה וניתוב של הכלב להתמודדות עם מצבים שונים ומגוונים יגרמו לחוסר תקשורת בינינו לבין כלבנו. אנו סומכים על כלבנו שיידע את הקודים החברתיים, שידע לא לנבוח או לאיים על אורחים המגיעים הביתה, לא לגנוב אוכל מהשולחן ולא לקפוץ על הילדים. מכיוון שכלב אינו בן אדם ולא דובר את שפתנו, עלינו להסביר לו באופן שמאפשר לו ללמוד ולרכוש התנהגות חלופית.

יש להתחשב בגילו של הכלב ובתנאים חיצוניים ופיזיים העלולים להשפיע על התנהגותו. כלב צעיר יהיה בעל אנרגיה רבה יותר ולכן יתקשה יותר להישאר זמן רב לבד בבית מבלי לכרסם חפצים או לעשות צרכים בבית. כלב אשר סובל מכאב פיזי כלשהו, עלול להגיב בתוקפנות אם ניגע בו במקום הרגיש, כלב אשר חי בחצר ויהיה חשוף לתנועה ברחוב, יגיב בנבחנות יתר לעתים וכד'.

אופיו המולד של הכלב הנו אלמנט משמעותי גם הוא באופן בו הוא יתנהג בעתיד ולכן בבואנו לפתור בעיות התנהגות עלינו להתאים את רמת הציפיות שלנו לאופיו של הכלב שלנו ולבחור את אופן הלימוד הטוב ביותר עבורו.

לדוגמא – כלב בעל אופי חשדן ונטייה להתנהגות טריטוריאלית יגיב בצורה שגויה לאורחים אשר תתבטא באיום, נבחנות אובססיבית ולעתים אף נשכנות.

כלב חברותי מטבעו עלול להגיב בקפיצות יתר, בהצקות ואי שמירה על המרחב הפרטי שלנו.

התנהגות בעייתית היא סימפטום בלבד, כלומר היא מהווה ביטוי של הבעיה העיקרית. לכן, אופן הטיפול בבעיות התנהגות מחייב אבחון מקיף ובדיקת צרכיו של הכלב וסיפוקם בכדי לברר את שורש הבעיה.

חשוב להבין שפתרון בעיות התנהגות הינו תהליך שלעתים הוא ממושך, תלוי בסוג הבעיה. מחויבותכם לתהליך היא קריטית והיא לעתים מחייבת שינוי בדרכי ההתנהלות היומית עם כלבכם.

"שינוי התנהגות הכלב מתחילה בשינוי ההתנהגות של בעל הכלב"

מעוניינים להיות מאלפי כלבים?

רוצים לאלף את הכלב ולפתור בעיות התנהגות?

צרו קשר לשיחת ייעוץ חינם

 

התקשרו – 053-527-7025

 


    Call Now Button